V jeseni se zares zavedamo, da imamo veliko prednost v naših krajih, da lahko opazujemo ali sodelujemo pri jesenskih opravilih.

Že pred časom smo skuhali marmelado, nabirali sadje… nekega dne pa smo na sprehodu srečali kombajna pri žetvi koruze, kar je bilo za otroke fascinantno. Prav tako smo nekega dne srečali kmeta Emila, ki nam je prikazal, kako so travo kosili nekoč, ko še niso imeli motoriziranih kosilnic, kot jih imamo danes. Ker otroke delo veseli, smo se odpravili na njivo v Rajse in pulili peso ter tako kmetovalki Slavici pomagali, da je z delom prej končala. Otroci so pri puljenju tekmovali, kdo bo izpulil več pese, kdo bo našel največjo peso, kakršna je bila v pravljici Repa velikanka. Med delom so spoznali tudi nekaj orodij in pripomočkov ter bili pozorni na varnost. Na koncu pa so še veselo splezali na prikolico.